Zaćma wtórna
Szacuje się, że około 20 proc. pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia zaćmy, po pewnym czasie skarży się na powrót dolegliwości – widzą niewyraźnie i jakby przez mgłę. Taki stan to zaćma wtórna, czyli zmętnienie torebki tylnej soczewki.
Zaćma wtórna jest powikłaniem po operacji usunięcia katarakty i może wystąpić kilka tygodni, miesięcy lub lat po zabiegu. Zmętnieniu ulega tylna część torebki soczewki, którą pozostawia się w oku, aby była podstawą dla sztucznej soczewki. Po pewnym czasie może jednak dojść do zmętnienia, które zaburza prawidłowe widzenie i musi być leczone.
Symptomy zaćmy wtórnej przypominają początki zwykłej zaćmy. Zmętnienie soczewki powoduje, że pacjent widzi niewyraźnie – ma odczucie, jakby patrzył przez mgłę lub brudną szybę. Obserwuje się też pogorszenie ostrości widzenia i rozmazanie obrazu.
Leczenie zaćmy wtórnej
Do leczenia nie wykorzystuje się środków farmakologicznych, a widzenia nie można poprawić poprzez korektę wzroku okularami. Nie trzeba po raz kolejny poddawać się operacji, ponieważ wystarczy zabieg laserowy Kapsulotomia YAG, który jest bezbolesny i nieiwazyjny.