Toruńska Poradnia Sportowo-Lekarska eLMED

Męty ciała szklistego

Męty ciała szklistego są postrzegane jako wielokształtne cienie- zwykle w postaci ciemnych punktów, nitek, pasm, pajęczyn, gęstych chmur, obręczy, – o nieregularnej strukturze lub brzegach, o dowolnym stopniu ruchomości, przeźroczystości, gęstości, grubości, które poruszają się pod wpływem ruchów oka.

Męty są dostrzegalne najczęściej podczas patrzenia na jasne tło (np. błękitne niebo, śnieg, monitor komputera), w jasnych, oświetlonych pomieszczeniach lub słoneczne dni. Wówczas obraz staje się niewyraźny, zamazany, widziany jest „przez folię” lub przez „dym”.

choroby-oczu10

Najczęstszą przyczyną powstawania mętów jest proces starzenia się ciała szklistego oka. Gęsta galareta ciała szklistego wypełniającego oko, zaczyna się z wiekiem rozpływać, a wnętrze gałki ocznej zapełnia się odpadkami, które dają cień na siatkówce. Przyczyną mętów mogą też być procesy zwyrodnieniowe ciała szklistego, które prowadzą do zmian w strukturze jego włókien kolagenowych. Męty są również konsekwencją wylewu krwi do ciała szklistego ( najczęściej w przebiegu retinopatii cukrzycowej , nadciśnieniowej lub urazu) , zapalenia błony naczyniowej oka.

Męty ciała szklistego – kiedy natychmiast do lekarza?

Pojawiające się jednoczasowo błyski i męty są wskazaniem do badania przez lekarza okulistę dna oka oraz wykonania badania USG Najczęściej przyczyną takich objawów jest ostre ,tylne odłączenie ciała szklistego (PVD – posterior vitreous detachment) ,co potwierdza USG oka. W badaniu dna oka należy wykluczyć obecność przedarć siatkówki, które powstają w tym samym czasie co PVD ale mogą pojawić sie 4-6 tygodni póżniej .Mogą one być przyczyną przedarciowego odwarstwienia siatkówki lub krwawienia do ciała szklistego Stąd wskazany oszczędzający na ten czas tryb życia i kontrola okulistyczna po 4-6 tygodniach

W diagnostyce obok rutynowego badania okulistycznego niezbędne jest badanie USG oka.

Leczenie mętów ciała szklistego

Mimo iż, większość mętów nie wymaga leczenia, mogą być one przyczyną wielu dokuczliwych dolegliwości, nasilających się głównie u pacjentów w jasnych pomieszczeniach, na białym tle, powodując trudności przy czytaniu, kierowaniu samochodem, czy pracy przy komputerze.

Jedyną skuteczną, nieoperacyjną metodą ich leczenia jest Witreoliza laserem YAG, której celem jest odparowanie (wapolaryzacja), obliteracja, ewentualnie rozdrobnienie i translokacja mętów ciała szklistego. Witreoliza powoduje również zmianę architektury i zmniejszenie trakcji ciała szklistego przez przecinanie pasm i połączeń szklistkowych, co zapobiega powstawaniu kolejnych zmętnień.

Metoda wykorzystuje nanosekundowe impulsy światła laserowego o niskiej energii. Podczas procesu energia laserowa odparowuje składniki mętów – cząsteczki kolagenu i kwasu hialuronowego – wytwarzając gaz. W wyniku tego męt jest usunięty lub istotnie zmniejszony do rozmiaru, który nie utrudnia widzenia.

Zabieg jest bezbolesny ,nieinwazyjny, pozbawiony chirurgicznych powikłań. Jednorazowo wykonuje się 200-600 aplikacji laserem o mocy 5-10 mj w czasie 20-30 minut, niekiedy zabieg się powtarza.