Trabekuloplastyka SLT
Selektywna laserowa trabekuloplastyka (SLT) – leczeniem z wyboru wczesnych postaci jaskry z otwartym kątem.
Selektywna trabekuloplastyka (SLT) wykonywana jest laserem Q-switch Nd:YAG o długości fali 532 nm, który oddziałuje na komórki trabeculum – nie powodując jednak ich koagulacji. Mechanizm leczniczy polega oddziaływaniu selektywnym lasera na ścianę komórek trabeculum zawierających melaninę a pozostałe struktury trabeculum pozostają niezmienione.
Czas trwania impulsu SLT jest tak krótki (około 3 ns), że absorbcja energii wewnątrz polimer melaniny nie przenosi się na otaczającą tkankę łączną. Zwykle –stosuje się energię od 0,7 do 1,4 mJ- wykonując od 75 do 120 impulsów w jednej sesji, na obszarze 180 stopni. Skuteczność zabiegu jest wprost proporcjonalna do ilości barwnika w kącie przesączania ale jego brak nie oznacza braku skuteczności zabiegu. Zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i efektywny Bardzo istotną zaletą tej metody jest możliwość powtarzania. Zabieg nie daje praktycznie żadnych powikłań – nie powoduje ani stanów zapalnych ani krwawienia. U części pacjentów istotna redukcja ciśnienia śródgałkowego następuje krótko po zabiegu u innych później Efekt obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego może utrzymywać się dłuższy czas lub wymagać powtarzania.
Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) polecana jest przez jako terapia I – go rzutu zwłaszcza u pacjentów z nadciśnieniem ocznym , a także w początkowej fazie różnych postaci jaskry z otwartym kątem oraz w jaskrze młodzieńczej. Pozwala na zredukowanie ilości stosowanych kropli a niektórych przypadkach może nawet zastąpić leczenie farmakologiczne. Zabieg ten wykonany we wczesnym stadium jaskry, hamuje też postęp neuropatii jaskrowej W przypadkach bardzo zaawansowanej neuropatii, gdy zabieg chirurgiczny może już być niebezpieczny, wykonanie selektywnej trabekuloplastyki laserowej (SLT) pozwala uzyskać dodatkowe obniżenie ciśnienia śródgałkowego.