USG

USG

W naszej Pracowni USG posiadamy nowoczesny aparat MINDRAY DC-40.
W czasie badania emituje on zupełnie nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu fale ultradźwiękowe, które pozwalają nam uzyskać obraz badanego narządu na monitorze. Metoda ta jest łatwo dostępna i nieinwazyjna, jest całkowicie bezpieczna, badanie może być wielokrotnie powtarzane bez szkody dla pacjenta.
Badanie wykonywane jest za pomocą małej głowicy pokrytej żelem. Pacjent nie powinien czuć żadnego dyskomfortu w czasie jego trakcie, gdyby jednak było inaczej proszę to zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie.

Przeciwwskazania do badania:

 • obecność otwartych ran,
 • uszkodzeń kości,
 • otwartych infekcji oraz
 • oparzeń w polu badania.

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości oraz zmiany w ich budowie.

W czasie badania możliwe jest rozpoznanie chorób we wczesnej i bezobjawowej fazie, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które powinny być wykonywane co dwa lata (a po 50 roku życia najlepiej raz na rok).


Wskazania do wykonania badania:

Niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do wykonania badania usg jamy brzusznej to:

 • ostre bądź przewlekłe bóle brzucha
 • wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
 • powiększenie obwodu brzucha
 • przedłużające się wymioty i/lub biegunka
 • krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg rodnych
 • utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
 • utrata wagi ciała
 • gorączka o niejasnej przyczynie
 • uraz brzucha

oraz nowotwory w najbliższej rodzinie ( u rodziców, rodzeństwa)

Przygotowanie
Najistotniejszą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach

O ile lekarz nie zaleci inaczej:

1. badanie należy wykonywać na czczo

2. co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza

3. nie należy też żuć gumy ani palić papierosów

4. pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem

5. w godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.

6. pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem

7. w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułkę wieczorem i 1 kapsułkę rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty)

Przygotowanie do badania dzieci:

1 noworodki i niemowlęta nie karmić i nie poić ok. 1-1.5 godz przed badaniem. Celem oceny odźwiernika proszę przynieść ze sobą w butelce mleko ewentualnie inny napój

2. dzieci od 1 do 5 roku życia – badanie powinno być wykonane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem

3. dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) – badanie powinno być wykonane około 4 godziny po ostatnim posiłku

4. młodzież (od 15 roku życia) badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku

5. dzieci z tendencją do wzdęć – o ile konieczne, Espumisan – zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.
Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

Zgłaszając się na badanie USG pacjent powinien przynieść ze sobą:

1. poprzednie wyniki badań diagnostycznych (opis + płyty), laboratoryjnych, wypisy ze szpitala

2. dowód osobisty

3. osoby niepełnoletnie – zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym legitymującym się oryginałem dokumentu uwierzytelniającego opiekę nad niepełnoletnim

4. osoby niepełnoletnie – książeczkę zdrowia dziecka.

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najprostszą i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.

Wskazania do wykonania badania:

 • nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych (FT3, FT4, TSH, p/ciała anty-TG, anty-TPO , p. receptorom TSH),
 • subiektywne objawami nadczynności i niedoczynności tarczycy
 • badania kontrolne w rozpoznanych chorobach tarczycy
 • choroby tarczycy w rodzinie
 • występowanie raka tarczycy w rodzinie
 • po leczeniu operacyjnym raka tarczycy w celu wykluczenia nawrotu choroby nowotworowej
 • monitorowanie tempa wzrostu guzków zdiagnozowanych wcześniej
 • podejrzenie i monitorowanie chorób zapalnych tarczycy (Choroba Gravesa-Basedowa, Choroba Hashimoto i inne stany zapalne tarczycy)
 • ocena zmian w tarczycy wykrytych przypadkowo podczas wykonywania innych badań u pacjenta tj. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, usg doppler tętnic szyjnych

 

Sposób przygotowania do badania: Do badania nie trzeba się przygotowywać.

Leki: Pacjenci przyjmujący regularnie leki powinny przyjąć poranną dawkę zleconego leku w dniu badania (jeżeli lekarza nie zleci innego postępowania).

Przeciwwskazania do badania: Brak

Zgłaszając się na badanie prosimy przynieść ze sobą:

Jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także badania poziomu hormonów tarczycy, pacjent powinien mieć ich wyniki przy sobie.

Przebieg badania

1. USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. 2. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. 3. Wynik przekazuje się w formie opisu, do którego dołącza się wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Po badaniu: Nie jest wymagane szczególne postępowanie

 

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest wykonywane w celach diagnostycznych. Zadaniem USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest oszacowanie stopnia zwężenia tętnic, co może być czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Za zwężenie tętnic jest odpowiedzialne odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach. Dzięki USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych możliwe jest wczesne stwierdzenie tego procesu. W ten sposób lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednio szybko leczenie.

Sposób przygotowania do badania: USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jedynie pamiętać, aby nie zakładać ubrań z wysokim kołnierzem lub golfem, które utrudnią wykonanie badania oraz naszyjników.

Leki: Nie ma przeciwwskazań do zażycia leków.

Przeciwwskazania do badania: Brak bezwzględnych przeciwwskazań.

Zgłaszając się na badanie prosimy przynieść ze sobą: poprzednie wyniki badań diagnostycznych, laboratoryjnych, wypisy ze szpitala (jeśli pobyt miał związek z badaniem),

Przebieg badania

1. USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest wykonywane, gdy pacjent leży na plecach.

2. Lekarz wykonujący USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych często prosi pacjenta o odchylenie głowy do tyłu, co daje łatwiejszy dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych.

3. USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych jest przeprowadzane przy użyciu małej głowicy, którą lekarz pokrywa żelem. Lekarz wykonuje USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych po obu stronach szyi, tam, gdzie przebiegają tętnice.

4. Standardowe badanie trwa ok. 15 minut, gdy istnieje konieczność wykonania drobnego zabiegu czy pobrania wycinka może przeciągnąć się do 30-40 minut.

Po badaniu: Nie jest wymagane odrębne postępowanie.